• Rozpoczęcie w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Daleszycach roku szkolnego 2023/2024
          • Rozpoczęcie w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Daleszycach roku szkolnego 2023/2024

          • 04 września 2023 roku (poniedziałek) uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach rozpoczną kolejny rok szkolny. Jednak zanim to nastąpi, zgodnie z obowiązującym przed laty zwyczajem, uczniowie z rodzicami oraz całym gronem pedagogicznym - na czele z dyrekcją szkoły - zgromadzą się w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach, aby uczestniczyć we Mszy św. celebrowanej przez księdza proboszcza Tadeusza Cudzika o godzinie 9.00. Następnie dzieci i młodzież – już pod opieką swoich wychowawców – w zwartym szyku przejdą do budynku szkoły, gdzie o godzinie 10.30 na sali gimnastycznej nastąpi uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024.

            Dyrekcja

            Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach

             

            PRZYWÓZ I ODWÓZ MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W DNIU 04.09.2023 (PONIEDZIAŁEK)

            PRZYWÓZ

            ODWÓZ

             

        • 79 Rocznica Wymarszu I Batalionu 4 P.P. Leg. AK na koncentrację do miejscowości Siodła w ramach Akcji „Burza”, „Deszcz”, „Zemsta”
          • 79 Rocznica Wymarszu I Batalionu 4 P.P. Leg. AK na koncentrację do miejscowości Siodła w ramach Akcji „Burza”, „Deszcz”, „Zemsta”

          • W dniu 13 sierpnia 2023 roku w Daleszycach odbyła się niezwykle podniosła uroczystość – przedstawiciele środowisk kombatanckich, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – p. Dariusz Meresiński, władze samorządowe, młodzież Szkoły Podstawowej w Daleszycach oraz mieszkańcy gminy uczcili 79. Rocznicę wymarszu I Batalionu 4 P. P. Leg. AK na koncentrację do miejscowości Siodła w ramach akcji „Burza”, „Deszcz”, „Zemsta”.

            Obchody rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Daleszycach odprawiona w intencji poległych bohaterów sierpnia 1944 roku, wszystkich partyzantów oraz mieszkańców Daleszyc i okolicy, którzy oddali życie w walce za wolną i niepodległą Polskę. Czytania i modlitwę wiernych poprowadzili harcerze z 16 drużyny harcerskiej im. „Wybranieckich”. Relację ks. kapelana wojsk partyzanckich odczytał absolwent naszej szkoły – druh Antoni Gregulski. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych środowisk kombatanckich, Ochotniczych Straży Pożarnych, naszej szkoły, orkiestry dętej, zuchów i harcerzy.

            Po nabożeństwie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939 – 1945 członków oporu znajdującym się na Placu Cedry. Tu także odczytano apel poległych. Naszą szkołę reprezentował dyrektor – pan Maciej Mądzik. W dalszej części uroczystości zebrani w pochodzie udali się na rynek, pod figurę Matki Bożej, gdzie 79 lat wcześniej partyzanci AK składali przysięgę przed wymarszem na pomoc walczącej Warszawie.

            Zgodnie z prawdą historyczną, 11 sierpnia 1944 roku w Daleszycach stawiły się trzy kompanie, w tym 220 partyzantów  pod dowództwem ppor. Mariana Sołtysiaka „Barabasza”, wśród których miało być 51 mieszkańców Daleszyc. Historyczna polowa msza święta dla partyzantów została odprawiona pod figurą Matki Bożej na rynku w Daleszycach przez ks. Henryka Peszkę pseudonim „Wicher”, w trakcie której żołnierze złożyli przysięgę i otrzymali absolucję generalną. Ok. godz. 17-tej nastąpił wymarsz z Daleszyc. Kompanie przeszły na koncentrację do miejscowości Siodła. Pierwszym zadaniem miało być opanowanie Kielc, ale plany nie udały się ze względu na przeważające siły niemieckie. Bataliony otrzymały rozkaz wymarszu w kierunku walczącej Warszawy, ale dotrzeć się tam nie udało. Zostali rozproszeni i zdziesiątkowani w potyczkach z okupantem, rażąco przeważającym nad partyzantami w uzbrojeniu i liczebności.

            Na zakończenie p. Andrzej Błaszczyk podziękował wszystkim za udział w tej patriotycznej uroczystości i zaprosił za rok na obchody 80. rocznicy.

            Dumą napawa nas to, że corocznie harcerze (z 16 Drużyny Harcerskiej) i zuchy (z 69 Gromady Zuchowej) oraz poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczy w tym wydarzeniu. Jak powiedział podczas przemówienia okolicznościowego burmistrz Daleszyc – „w ten sposób pielęgnują naszą historię i chronią ją dla przyszłych pokoleń, a razem z pamięcią wyrażają troskę o najwyższe wartości – wolność i pokój” – ideały harcerskie, którym wierna jest od pokoleń młodzież w szarych mundurach.

            Małgorzata Kułaga

            Jowita Kiślak

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

             

        • III Bieg Pamięci Młodych Bohaterów – kryptonim „Szare Szeregi”
          • III Bieg Pamięci Młodych Bohaterów – kryptonim „Szare Szeregi”

          • 06 sierpnia 2023 roku odbył się na Stadionie Leśnym w Kielcach Trzeci Bieg Pamięci Młodych Bohaterów – kryptonim „Szare Szeregi”. Organizowany jest on od trzech lat w sześciu miastach w Polsce jednocześnie. Ma on na celu przybliżenie współczesnym tematu poświęcenia harcerzy w czasie II wojny światowej oraz niejednokrotnie ofiary z życia. Poprzez to wydarzenie sportowe organizatorzy pragną upamiętnić postaci i wydarzenia, które miały istotne znaczenie dla polskiej tożsamości.

                        W bieżącym roku wzięło w nim udział około 180 osób. Zawodnicy rywalizowali na dwóch dystansach – 1939 metrów (tzw. bieg pokoleniowy nawiązywał do roku rozpoczęcia działalności Szarych Szeregów) oraz bieg główny na 9390 metrów. Był także spacer z kijkami, czyli Nordie Walking.

            Corocznie harcerze z 16 drużyny harcerskiej pod opieką druhny Małgorzaty Kułagi wspierają organizatorów podczas wydarzenia. W ten sposób włączają się czynnie w upamiętnienie swoich kolegów poległych w walce z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Pełnią oni działania wolontariackie (pomoc przy roznoszeniu wody, wręczanie pamiątkowych medali uczestnikom, praca na trasie biegu) oraz uświetniają śpiewem przy ognisku i grą na gitarze czas wolny uczestnikom biegu.

            Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tym wzniosłym wydarzeniu, które łączy wartości ideowe ZHP oraz aktywność sportową i pozwala pracować nad sobą młodym ludziom.

            Małgorzata Kułaga

            nauczyciel ZSP Daleszyce

            Zobacz więcej...

        • 80. rocznica Utworzenia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej Mariana Sołtysiaka „Barabasza” – „Wybranieccy” – CISÓW 2023
          • 80. rocznica Utworzenia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej Mariana Sołtysiaka „Barabasza” – „Wybranieccy” – CISÓW 2023

          • W dniu 25 czerwca 2023 roku w Cisowie odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 80. rocznicy utworzenia oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Mariana Sołtysiaka „Barabasza” – „Wybranieccy”. Były one hołdem złożonym partyzantom, którzy w czasie wojny walczyli z niemieckim okupantem oraz mieszkańcom Cisowa i okolicy, którzy wspierali oddział „Wybranieckich” pod dowództwem Mariana Sołtysiaka „Barabasza” stacjonujący w okolicach Cisowa w latach 1943-1944.  

            Co roku społeczność lokalna pamięta o tych młodych ludziach, ale w bieżącym uroczystość miała wyjątkowo podniosły charakter – w jej trakcie odsłoniono bowiem w kościele parafialnym w Cisowie pamiątkową tablicę, a swoją obecnością uświetnili ją znakomici goście i asysta honorowa Wojska Polskiego (kompania honorowa z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach).  Splendoru wydarzeniu nadawała także obecność licznych pocztów sztandarowych – m. in. Koła 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej „Wybranieckich”, Ochotniczej Straży Pożarnej z Cisowa, Światowego Związku Żołnierzy AK Numer Jeden Korpus Jodła, Światowego Związku Żołnierzy AK koło w Daleszycach, Szkoły Podstawowej im. Mariana Sołtysiaka Barabasza w Daleszycach, proporca 16 drużyny harcerskiej im. „Wybranieckich” ze Szkoły Podstawowej w Daleszycach oraz Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku Kielce.

            Naszą szkołę na tej uroczystości reprezentował pan dyrektor, ale także poczet sztandarowy, proporzec 16 drużyny harcerskiej wraz z liczną reprezentacją druhów pod opieką dh. Małgorzaty Kułagi, a także zuchy z gromady zuchowej wraz z druhnami Jowitą Kiślak i Barbarą Sójką.  To bardzo ważna lekcja historii, dlatego cieszy to, że młodzież naszej szkoły wzięła w niej udział. Dowodzi ona swą postawą, iż wartości, którymi kierowali się ich przodkowie, są bliskie również im.

            Małgorzata Kułaga

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

            Zobacz i przeczytaj więcej...

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.

          • 23 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Jak co roku uczestniczyliśmy we mszy świętej podsumowującej dziesięciomiesięczną pracę młodzieży. Ksiądz proboszcz Cudzik w pięknych słowach kazania podziękował zebranym za całoroczną pracę, wysiłek włożony w pogłębianie własnych umiejętności i poprosił, aby młodzież, spędzając wakacje w domu bądź na zorganizowanym wypoczynku, nie zapominała o Bogu.
             Po nabożeństwie rozpoczęła się część oficjalna. W obecności sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał, przybyły na uroczystość, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, pan Dariusz Meresiński. Pan dyrektor Maciej Mądzik podziękował wszystkim za rzetelną pracę w ciągu roku szkolnego oraz przypominając o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wakacji. W pierwszej kolejności otrzymali je uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen na świadectwie oraz ci, którzy nie opuścili żadnej godziny lekcyjnej w całym roku szkolnym. Podsumowano osiągnięcia w konkursie czytelniczym i w zawodach sportowych, najlepsi dostali nagrody, dyplomy i medale. 
            Po oficjalnej części wychowawcy wraz z uczniami przeszli do swych klas, gdzie rozdano świadectwa, a życzeniom szczęśliwych i udanych wakacji nie było końca.

            Do zobaczenia we wrześniu!

            Zobacz więcej...

        • Pożegnania nadszedł czas…
          • Pożegnania nadszedł czas…

          • Dnia 22 czerwca 2023 roku odbyło się pożegnanie klas ósmych. Kilka wspólnie spędzonych lat upłynęło niczym krótki powiew wiatru. Młodzież przystąpiła do egzaminu ósmoklasisty, otrzymała pozytywne oceny i doszła do chwili, kiedy trzeba było opuścić dobrze znane, bezpieczne mury szkoły.

            Zakończenie roku szkolnego klas ósmych rozpoczęło się akademią okolicznościową, którą przygotowała żegnająca się młodzież. Następnie pan dyrektor Maciej Mądzik wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Daleszyce – panem Dariuszem Meresińskim wręczyli świadectwa z biało – czerwonym paskiem tym, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Nie obyło się bez nagród za różnorodne osiągnięcia ósmoklasistów – sportowe, artystyczne, społeczne. Na koniec pan burmistrz wręczył nagrodę najlepszej absolwentce roku szkolnego 2022/2023 – Kindze Jaworskiej.

            Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas, by w węższym gronie odebrać pozostałe świadectwa, ale przede wszystkim pożegnać się z wychowawczyniami i przyjaciółmi „ z jednej ławki”. Popłynęły łzy wzruszenia, słowa podziękowań i obietnice powrotu w szkolne mury, gdy się zatęskni lub los okaże się mniej łaskawy.

            Życzymy opuszczającym nasze szkolne mury, by na dalszej drodze życia towarzyszyły im tylko dobre chwile, szczęście sprzyjało, a świat uśmiechał się do nich każdego dnia.

            wychowawczynie klas ósmych

            Anna Chrapkiewicz

            Małgorzata Kułaga

            Małgorzata Lucińska

            Lucyna Strach

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Egzamin na kartę rowerową
          • Egzamin na kartę rowerową

          • W dniu 20 czerwca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

            Egzamin składał się z dwóch części:

            1. Część teoretyczna

            Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 30 minut. Aby go zdać, musieli poprawnie odpowiedzieć na 20 z 25 pytań zawartych w teście. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.

            2. Część praktyczna

            Egzamin praktyczny odbył się na boisku szkolnym. Polegał  na ocenie kierującego rowerem pod względem:

            a)  przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,

            b)  umiejętności prawidłowej techniki jazdy.

            Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał  zaproszony policjant z Komendy Miejskiej  Policji w Kielcach – aspirant  Tomasz Klimczewski i nauczycielka techniki– p. Joanna Pala.

            Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 26 uczniów. Gratulujemy wszystkim, którzy spełnili wymagania i pomyślnie zdali egzamin na kartę rowerową. Życzymy Wam bezpiecznej drogi!

            Joanna Pala

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • Dyrekcja oraz Społeczność

            Szkoły Podstawowej im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza”
            w Daleszycach

            zapraszają na uroczyste

            Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

             

            które odbędzie się 23 czerwca 2023 r. o godz. 9.00
            w sali gimnastycznej.

        • Las w słoiku
          • Las w słoiku

          • 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w fantastycznych warsztatach pn. „Las w słoiku”, które odbyły się na świetlicy szkolnej. Ekodrużyna z Hufca Pracy w Kielcach przeprowadziła warsztaty ekologiczne w ramach projektu „Gram w zielone-bądźmy eko”. Wykorzystując różne materiały, m.in. ziemię, perlit, wermikulit, kamienie, nasiona roślin, korę oraz szyszki, uczniowie pod nadzorem absolwentów OHP Kielce i ich coacha wykonali piękne lasy umieszczone w słoiku. Otrzymali również instrukcję w jaki sposób zadbać o własnoręcznie wykonany mini ekosystem.

            Warsztaty dla uczniów naszej szkoły zakończyły się bajką o tematyce ekologicznej, pt. "w lesie".

            Zabawy i emocji było co nie miara, a naczynia z lasem każdy Uczeń zabrał ze sobą do domu.

            Beata Łatasiewicz

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • EKO-patrol
          • EKO-patrol

          • „EKO-patrol” to konkurs, przeznaczony dla klas IV-VIII szkol podstawowych, Lokalnej Grupy Działania Białe Ługi, który odbył się 25 maja 2023 roku. Zadanie konkursowe polegało na zaplanowaniu wydarzenia o charakterze ekologicznym, które odbędzie się w naszej szkole po rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2023/2024 na przełomie września i października. Nasza ekodrużyna w składzie Franciszek Pietrowski,  Natalia Fortuńska, Gabriela Kapela, Axel Kozub i Krzysztof Scedo pod przewodnictwem Pani Beaty Łatasiewicz jako hasło przewodnie swoich poczynań wybrali cytat Stefana Wyszyńskiego z książki "Zapiski więzienne" - "NIE BYŁO NAS BYŁ LAS, NIE BĘDZIE NAS BĘDZIE LAS"

            Grupa pięciu uczniów z klas V c oraz VI c w ramach nagrody za przygotowanie konkursowego wydarzenia, wyjeżdża nad morze na obóz szkoleniowy do Międzywodzia w terminie 20-27.08.2023.

            Ekopatrol z Daleszyc włączył się w warsztaty ekologiczne dla klas pierwszych pt. Las w słoiku, które odbyły się 20 czerwca 2023 roku.

            Beata Łatasiewicz

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • „Ortografia, co do głowy trafia”
          • „Ortografia, co do głowy trafia”

          • Innowacja pedagogiczna, Ortografia, co do głowy trafia " skierowana była do uczniów klas drugich i będzie kontynuowana będzie w klasie trzeciej w przyszłym roku szkolnym. Realizowana była od września 2022 roku do maja 2023 roku. Działania ćwiczące ortografię, objęte innowacją, były włączone w proces dydaktyczno-wychowawczy, jednocześnie stanowiły jego wsparcie. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w ramach zajęć lekcyjnych. Inspiracją do opracowania innowacji stały się spostrzeżenia, że poprawne pisanie sprawia problemy wielu uczniom. Podczas pisemnej wypowiedzi dzieci skupiają uwagę na jej treści i popełniają błędy, których nie robią wykonując typowe ćwiczenia ortograficzne. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że nawyk poprawnego pisania nie do końca został wyćwiczony. Zaobserwowano, że uczniom brakuje umiejętności jednoczesnej koncentracji na treści i na prawidłowej pisowni. Głównym celem innowacji było wyrobienie u uczniów czujności i dojrzałości ortograficznej, a co za tym idzie, doprowadzenie do automatyzacji poprawnego pisania. Działania innowacyjne realizowane były na zajęciach z edukacji polonistycznej i miały na celu uatrakcyjnienie nauki ortografii i czytania wśród dzieci. Na zajęciach uczniowie poznawali różne zasady ortograficzne, wykonywali zespołowo i samodzielnie ćwiczenia z poznanymi „ortografami”, a także doskonalili technikę czytania ze zrozumieniem. Oprócz różnorodnych ćwiczeń, które wykonywali z wielkim zaangażowaniem i zapałem, dzieci utrwalały zasady poprawnej pisowni poprzez zabawową formę pracy. Swoje spostrzeżenia i notatki zapisywały w założonych zeszytach ortograficznych, książkach „Potyczki ortograficzne”, a także w wykonanych własnoręcznie „lapbookach”. Myślimy, że nasze działania wzbogaciły ofertę edukacyjną szkoły oraz dostarczyły osobistej satysfakcji, a uczniów nauczyły cierpliwości w dążeniu do celu i zwiększyły wiarę w ich własne możliwości.

            koordynatorzy innowacji:

            Elżbieta Fortuńska

            Małgorzata Pietruch

            Agnieszka Maciejewska

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • Wycieczka do Sandomierza w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę 2023"
          • Wycieczka do Sandomierza w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę 2023"

          • Dnia 15 czerwca 2023 r. w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki " POZNAJ POLSKĘ” uczniowie klas drugich naszej szkoły odwiedzili Sandomierz. To niezwykle urokliwe miasto położone nad Wisłą, nazywane kiedyś „Małym Rzymem”. Na Starym Rynku, przy kotwicy łączącej niebo z ziemią, przywitała nas sympatyczna pani przewodnik, z którą rozpoczęliśmy zwiedzanie zabytków miasta i poznaliśmy jego historię. Dowiedzieliśmy się, że ta urocza i malownicza miejscowość położona jest na siedmiu wzgórzach. Stąd też wzięła się jej druga nazwa „Mały Rzym”. Przez wieki była wielokrotnie niszczona, ale dzięki staraniom książąt, królów i innych znamienitych osób, zawsze ją odbudowywano. Mieszkało tutaj wielu wybitnych Polaków min. Jan Długosz, Wincenty Kadłubek, Henryk Sandomierski, Kazimierz Sprawiedliwy, Leszek Biały, Bolesław Wstydliwy i Leszek Czarny. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej, gotyckiej bramy wjazdowej z drugiej połowy XIV wieku. Na szczycie budowli znajduje się taras widokowy, z którego mieliśmy okazję podziwiać przepiękną panoramę Sandomierza. Przeszliśmy lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, porośniętym bujną roślinnością o niesamowitym wyglądzie. Zachwyciły nas tam niezwykłe sploty korzeni starych drzew. Następnie udaliśmy się w kierunku nabrzeża wiślanego, przechodząc przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym. Kolejnym punktem wycieczki była Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa „Czary Napary”. To jedyna w Polsce interaktywna wystawa odkrywająca magiczny i uzdrawiający świat roślin i ziół, posiadająca duże spektrum możliwości edukacyjnych. Począwszy od polskiego badacza roślin Marcina z Urzędowa, jego dokonań w polskim ziołolecznictwie poprzez poznanie roślin, ziół, trucizn, w formie filmów, mappingu i innych eksponatów, które można dotykać i bawić się nimi mieliśmy możliwość w ciekawy sposób spędzić czas, poznać interesujące historie, opisy. Metodami pracy podczas pobytu na wystawie była pogadanka, obserwacja, pokaz. Podczas wycieczki poznaliśmy historię, zabytki i przyrodę tego pięknego miasta. Nie zabrakło czasu na pyszny obiad i pamiątki! Pogoda była wymarzona, bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień….

            Elżbieta Fortuńska

            Małgorzata Pietruch

            Agnieszka Maciejewska

            wychowawcy klas drugich

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • Powiatowy Pieszy Rajd Szkół Armii Krajowej
          • Powiatowy Pieszy Rajd Szkół Armii Krajowej

          • Nasza szkoła 02 czerwca 2023 roku wzięła udział w Powiatowym Pieszym Rajdzie Szkół Podstawowych Imienia Bohaterów Armii Krajowej.

            Rajd rozpoczął się przywitaniem szkół pod Halą Sportową w Suchedniowie następnie wszyscy udali się szlakiem niebieskim stronę Michniowa. Tam zwiedzali Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Ekspozycja muzeum wstrząsnęła zarówno uczniami jak i opiekunami.

            Po zwiedzaniu wszyscy uczniowie udali się na poczęstunek zorganizowany w formie ogniska i grilla po czym nastąpiła dalsza część rajdu. Piechurzy przeszli przez Rezerwat Kamień Michniowski, następnie udali się na Gorę Św. Barbary, aby zakończyć swój marsz w Szkole Podstawowej we Wzdole Rządowym. Tam wszyscy dostali pożywną zupę i obejrzeli program artystyczny wykonany przez uczniów tamtejszej szkoły.

            Na koniec nastąpiło rozdanie podarunków od organizatorów rajdu, czyli od Starostwa Powiatowego w Kielcach, Urzędu Miasta i Gminy Suchedniów, Nadleśnictwa Suchedniów. Uczestnicy rajdu mogli również obejrzeć prace plastyczne pt. „Nie można zapomnieć…1943-2023” wykonane przez uczniów szkół biorących udział w rajdzie.

            Agnieszka Michalecka

            Małgorzata Lucińska

            Agnieszka Janic

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • XVI Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce
          • XVI Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce

          • II MIEJSCE W XVI WIOSENNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR PRZECHODNI BURMISTRZA MIASTA I GMINY DALESZYCE

            07 czerwca 2023 roku wzięliśmy udział w XVI Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. W turnieju wzięło udział 6 drużyn z naszej gminy. Po emocjonujących meczach ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Zwycięzcą  i zdobywcą pucharu przechodniego została drużyna z Mójczy.

            Oto wyniki naszej drużyny:

            SP Daleszyce – SP Suków 2-0 (gole: Kacper Wilk, Maciej Krzywicki);

            SP Daleszyce – SP Mójcza 1-1 (gol: Wojciech Wójcik);

            SP Daleszyce – SP Szczecno 4-0 (gole: Kacper Wilk 2, Mikołaj Piotrowski, Maciej Krzywicki);

            SP Daleszyce – SP Słopiec 2-0 (gole: Antoni Krzywicki, Maciej Krzywicki);

            SP Daleszyce – SP Brzechów 0-0

            Zawodnicy reprezentujący naszą szkołę: Mikołaj Piotrowski, Kacper Wilk, Maciej Krzywicki, Antoni Krzywicki, Dario Szlufik, Franciszek Andura, Wojciech Wójcik, Antoni Dąbski, Jan Filipczak, Axel Kozub.

            opiekunem drużyny Cezary Ruszkowski.

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • Dzień Dziecka w klasach drugich
          • Dzień Dziecka w klasach drugich

          • 1-go czerwca 2023 r. uczniowie klas drugich obchodzili Dzień Dziecka.  Ten dzień dokładnie zaplanowali parę dni wcześniej. Nie mieli tradycyjnych zajęć lekcyjnych, lecz wesołe zabawy i gry sportowe oraz piesze wycieczki po okolicy Daleszyc.

            Pierwsze godziny spędzili na sali gimnastycznej grając w piłkę, rywalizując wesoło w różnorodnych konkurencjach. Ale potem z radością opuścili szkołę i wybrali się z wychowawcami i przedstawicielami rodziców na „drugie śniadanie” . Uczniowie klasy 2b spędzili trochę czasu w Bistro Zychowicz, gdzie ze smakiem zajadali smaczne hot-dogi i  pieczone  frytki.  W Bistro serdecznie przywitali gości właściciele, którzy obdarowali dzieci lizakami, czekoladowymi  batonami i wręczyli wszystkim pamiątkowe balony. Po udanym, smacznym posiłku czegoś dzieciom brakowało.  Lody z kawiarni Jodełka były najlepszym wyborem. Zasyceni słodkościami bezpiecznie wrócili do szkoły. W tym czasie uczniowie klas 2a i 2c zachwycali się pizzą w Bistro Dallas. Królowała pizza Margeritta. O tajnikach powstawania tej pizzy, cudownych dodatkach, dowiedzieli się od pracownika tegoż baru. Zazwyczaj wszyscy unikamy „ciężkiego jedzenia”, ale w tym dniu nikt nie myślał o zdrowym żywieniu. Liczyła się dobra zabawa, radość, humor i bezpieczeństwo.  Dlatego w wycieczce obecne były mamy naszych uczniów: pani Ewa Oszczepalska i Magda Toporek z klasy 2b, pani Magdalena Stąpór z klasy 2c i pani Magda Pietrowska z klasy 2a, którym serdecznie dziękujemy za wspólne spędzenie tego wyjątkowego dla dzieci dnia.

            Małgorzata Pietruch

            Elżbieta Fortuńska

            Agnieszka Maciejewska

            wychowawcy klas drugich

            ZSP w Daleszycach

        • Konkurs „Las mi drogi, las mi bliski”
          • Konkurs „Las mi drogi, las mi bliski”

          • 12 czerwca 2023 roku odbyła się XII Edycja Turnieju Wiedzy Przyrodniczo- Leśnej pod hasłem „Las mi drogi, las mi bliski” o Puchar Nadleśniczego Daleszyce dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego.

            Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, popularyzacja wiedzy przyrodniczo - leśnej oraz wzmacnianie świadomości ekologicznej młodego pokolenia. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru zaś w drugiej rozpoznawali gatunki zwierząt i roślin na podstawie fotografii oraz naturalnych rekwizytów.

            Pytania dotyczyły wiedzy na temat form ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem obiektów na kielecczyźnie, znajomości: podstawowych gatunków roślin, zwierząt i grzybów związanych z ekosystemem leśnym, podstawowych zagadnień z zakresu zasobów leśnych Polski, zależności ekosystemu leśnego, podstawowych zagadnień i terminologii łowieckiej i pracy leśnika oraz prowadzonej przez Lasy Państwowe trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.

            W konkursie mogły uczestniczyć trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne jednostki - szkoły podstawowe. Każda szkoła mogła być reprezentowana przez jeden zespół.

            Szkołę Podstawową im. płk. M. Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach reprezentowały uczennice z klasy VI C: Zuzanna Błaszczyk, Zuzanna Kaczmarczyk oraz Alicja Piórczyk. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod okiem nauczycieli: biologii – Beaty Banaszek oraz przyrody – Anny Guz.

            Miło nam poinformować, że w trudnych zmaganiach zespół naszej szkoły zajął III miejsce.

            Gratulacje!!!

            Opiekunowie             

            Beata Banaszek

            Anna Guz

            Nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • Podaruj dzieciom uśmiech
          • Podaruj dzieciom uśmiech

          • "Podaruj dzieciom uśmiech". Przez ostatnie dwa miesiące wolontariusze SP Daleszyce pod okiem opiekunów z dużym zaangażowaniem pracowali nad tworzeniem biżuterii oraz wyrobów małej manufaktury czyli breloczków, podstawek, bransoletek, które z okazji Dnia Dziecka zostały wystawione na kiermaszu szkolnym. Za cały dochód z akcji w kwocie 400zł zostały przekazane artykuły higieniczne, które przekazano podopiecznym Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dobra Chata” w Kielcach. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji.

            Aneta Oszczepalska

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • „ABC – ekonomii” w klasie 2b
          • „ABC – ekonomii” w klasie 2b

          • Pieniądze towarzyszą każdemu z nas każdego dnia. Codziennie się nimi posługujemy, dlatego uczniowie klasy 2b systematycznie nabywają wiedzę, umiejętności i nawyki związane z poruszaniem się w świecie finansów.

            5 czerwca, już po raz drugi  w tym roku, spotkaliśmy się z panią Małgorzatą Cedro – Sitarz, pracownikiem banku,  która tym razem zapoznała uczniów z nazwami instytucji państwowych związanych z wytwarzaniem pieniędzy. Zapoznała dzieci z pojęciami: oszczędzanie, pożyczka, dług, rata. Umożliwiła klasyfikację środków płatniczych na dawne i współczesne. Dzieci rozpoznawały banknoty, monety i karty płatnicze. Wykonały również projekty własnej karty płatniczej. Jak zawsze na zakończenie spotkania była niespodzianka. Tym razem złote monety, ale w środku opakowania przepyszne, czekoladowe łakocie. A  dla zainteresowanych finansami pani Małgosia zostawiła książki o ekonomii, oczywiście to literatura dziecięca.

            Dziękujemy serdecznie za spotkanie i ciekawe przedstawienie „bogatego” tematu.

            Małgorzata Pietruch

            wychowawca klasy 2b

            nauczyciel ZSP w Daleszycach