• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • Dyrekcja oraz Społeczność

            Szkoły Podstawowej im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza”
            w Daleszycach

            zapraszają na uroczyste

            Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

             

            które odbędzie się 23 czerwca 2023 r. o godz. 9.00
            w sali gimnastycznej.

        • Las w słoiku
          • Las w słoiku

          • 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w fantastycznych warsztatach pn. „Las w słoiku”, które odbyły się na świetlicy szkolnej. Ekodrużyna z Hufca Pracy w Kielcach przeprowadziła warsztaty ekologiczne w ramach projektu „Gram w zielone-bądźmy eko”. Wykorzystując różne materiały, m.in. ziemię, perlit, wermikulit, kamienie, nasiona roślin, korę oraz szyszki, uczniowie pod nadzorem absolwentów OHP Kielce i ich coacha wykonali piękne lasy umieszczone w słoiku. Otrzymali również instrukcję w jaki sposób zadbać o własnoręcznie wykonany mini ekosystem.

            Warsztaty dla uczniów naszej szkoły zakończyły się bajką o tematyce ekologicznej, pt. "w lesie".

            Zabawy i emocji było co nie miara, a naczynia z lasem każdy Uczeń zabrał ze sobą do domu.

            Beata Łatasiewicz

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • EKO-patrol
          • EKO-patrol

          • „EKO-patrol” to konkurs, przeznaczony dla klas IV-VIII szkol podstawowych, Lokalnej Grupy Działania Białe Ługi, który odbył się 25 maja 2023 roku. Zadanie konkursowe polegało na zaplanowaniu wydarzenia o charakterze ekologicznym, które odbędzie się w naszej szkole po rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2023/2024 na przełomie września i października. Nasza ekodrużyna w składzie Franciszek Pietrowski,  Natalia Fortuńska, Gabriela Kapela, Axel Kozub i Krzysztof Scedo pod przewodnictwem Pani Beaty Łatasiewicz jako hasło przewodnie swoich poczynań wybrali cytat Stefana Wyszyńskiego z książki "Zapiski więzienne" - "NIE BYŁO NAS BYŁ LAS, NIE BĘDZIE NAS BĘDZIE LAS"

            Grupa pięciu uczniów z klas V c oraz VI c w ramach nagrody za przygotowanie konkursowego wydarzenia, wyjeżdża nad morze na obóz szkoleniowy do Międzywodzia w terminie 20-27.08.2023.

            Ekopatrol z Daleszyc włączył się w warsztaty ekologiczne dla klas pierwszych pt. Las w słoiku, które odbyły się 20 czerwca 2023 roku.

            Beata Łatasiewicz

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • „Ortografia, co do głowy trafia”
          • „Ortografia, co do głowy trafia”

          • Innowacja pedagogiczna, Ortografia, co do głowy trafia " skierowana była do uczniów klas drugich i będzie kontynuowana będzie w klasie trzeciej w przyszłym roku szkolnym. Realizowana była od września 2022 roku do maja 2023 roku. Działania ćwiczące ortografię, objęte innowacją, były włączone w proces dydaktyczno-wychowawczy, jednocześnie stanowiły jego wsparcie. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w ramach zajęć lekcyjnych. Inspiracją do opracowania innowacji stały się spostrzeżenia, że poprawne pisanie sprawia problemy wielu uczniom. Podczas pisemnej wypowiedzi dzieci skupiają uwagę na jej treści i popełniają błędy, których nie robią wykonując typowe ćwiczenia ortograficzne. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że nawyk poprawnego pisania nie do końca został wyćwiczony. Zaobserwowano, że uczniom brakuje umiejętności jednoczesnej koncentracji na treści i na prawidłowej pisowni. Głównym celem innowacji było wyrobienie u uczniów czujności i dojrzałości ortograficznej, a co za tym idzie, doprowadzenie do automatyzacji poprawnego pisania. Działania innowacyjne realizowane były na zajęciach z edukacji polonistycznej i miały na celu uatrakcyjnienie nauki ortografii i czytania wśród dzieci. Na zajęciach uczniowie poznawali różne zasady ortograficzne, wykonywali zespołowo i samodzielnie ćwiczenia z poznanymi „ortografami”, a także doskonalili technikę czytania ze zrozumieniem. Oprócz różnorodnych ćwiczeń, które wykonywali z wielkim zaangażowaniem i zapałem, dzieci utrwalały zasady poprawnej pisowni poprzez zabawową formę pracy. Swoje spostrzeżenia i notatki zapisywały w założonych zeszytach ortograficznych, książkach „Potyczki ortograficzne”, a także w wykonanych własnoręcznie „lapbookach”. Myślimy, że nasze działania wzbogaciły ofertę edukacyjną szkoły oraz dostarczyły osobistej satysfakcji, a uczniów nauczyły cierpliwości w dążeniu do celu i zwiększyły wiarę w ich własne możliwości.

            koordynatorzy innowacji:

            Elżbieta Fortuńska

            Małgorzata Pietruch

            Agnieszka Maciejewska

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • Wycieczka do Sandomierza w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę 2023"
          • Wycieczka do Sandomierza w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę 2023"

          • Dnia 15 czerwca 2023 r. w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki " POZNAJ POLSKĘ” uczniowie klas drugich naszej szkoły odwiedzili Sandomierz. To niezwykle urokliwe miasto położone nad Wisłą, nazywane kiedyś „Małym Rzymem”. Na Starym Rynku, przy kotwicy łączącej niebo z ziemią, przywitała nas sympatyczna pani przewodnik, z którą rozpoczęliśmy zwiedzanie zabytków miasta i poznaliśmy jego historię. Dowiedzieliśmy się, że ta urocza i malownicza miejscowość położona jest na siedmiu wzgórzach. Stąd też wzięła się jej druga nazwa „Mały Rzym”. Przez wieki była wielokrotnie niszczona, ale dzięki staraniom książąt, królów i innych znamienitych osób, zawsze ją odbudowywano. Mieszkało tutaj wielu wybitnych Polaków min. Jan Długosz, Wincenty Kadłubek, Henryk Sandomierski, Kazimierz Sprawiedliwy, Leszek Biały, Bolesław Wstydliwy i Leszek Czarny. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej, gotyckiej bramy wjazdowej z drugiej połowy XIV wieku. Na szczycie budowli znajduje się taras widokowy, z którego mieliśmy okazję podziwiać przepiękną panoramę Sandomierza. Przeszliśmy lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, porośniętym bujną roślinnością o niesamowitym wyglądzie. Zachwyciły nas tam niezwykłe sploty korzeni starych drzew. Następnie udaliśmy się w kierunku nabrzeża wiślanego, przechodząc przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym. Kolejnym punktem wycieczki była Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa „Czary Napary”. To jedyna w Polsce interaktywna wystawa odkrywająca magiczny i uzdrawiający świat roślin i ziół, posiadająca duże spektrum możliwości edukacyjnych. Począwszy od polskiego badacza roślin Marcina z Urzędowa, jego dokonań w polskim ziołolecznictwie poprzez poznanie roślin, ziół, trucizn, w formie filmów, mappingu i innych eksponatów, które można dotykać i bawić się nimi mieliśmy możliwość w ciekawy sposób spędzić czas, poznać interesujące historie, opisy. Metodami pracy podczas pobytu na wystawie była pogadanka, obserwacja, pokaz. Podczas wycieczki poznaliśmy historię, zabytki i przyrodę tego pięknego miasta. Nie zabrakło czasu na pyszny obiad i pamiątki! Pogoda była wymarzona, bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień….

            Elżbieta Fortuńska

            Małgorzata Pietruch

            Agnieszka Maciejewska

            wychowawcy klas drugich

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • Powiatowy Pieszy Rajd Szkół Armii Krajowej
          • Powiatowy Pieszy Rajd Szkół Armii Krajowej

          • Nasza szkoła 02 czerwca 2023 roku wzięła udział w Powiatowym Pieszym Rajdzie Szkół Podstawowych Imienia Bohaterów Armii Krajowej.

            Rajd rozpoczął się przywitaniem szkół pod Halą Sportową w Suchedniowie następnie wszyscy udali się szlakiem niebieskim stronę Michniowa. Tam zwiedzali Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Ekspozycja muzeum wstrząsnęła zarówno uczniami jak i opiekunami.

            Po zwiedzaniu wszyscy uczniowie udali się na poczęstunek zorganizowany w formie ogniska i grilla po czym nastąpiła dalsza część rajdu. Piechurzy przeszli przez Rezerwat Kamień Michniowski, następnie udali się na Gorę Św. Barbary, aby zakończyć swój marsz w Szkole Podstawowej we Wzdole Rządowym. Tam wszyscy dostali pożywną zupę i obejrzeli program artystyczny wykonany przez uczniów tamtejszej szkoły.

            Na koniec nastąpiło rozdanie podarunków od organizatorów rajdu, czyli od Starostwa Powiatowego w Kielcach, Urzędu Miasta i Gminy Suchedniów, Nadleśnictwa Suchedniów. Uczestnicy rajdu mogli również obejrzeć prace plastyczne pt. „Nie można zapomnieć…1943-2023” wykonane przez uczniów szkół biorących udział w rajdzie.

            Agnieszka Michalecka

            Małgorzata Lucińska

            Agnieszka Janic

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • XVI Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce
          • XVI Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce

          • II MIEJSCE W XVI WIOSENNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR PRZECHODNI BURMISTRZA MIASTA I GMINY DALESZYCE

            07 czerwca 2023 roku wzięliśmy udział w XVI Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. W turnieju wzięło udział 6 drużyn z naszej gminy. Po emocjonujących meczach ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Zwycięzcą  i zdobywcą pucharu przechodniego została drużyna z Mójczy.

            Oto wyniki naszej drużyny:

            SP Daleszyce – SP Suków 2-0 (gole: Kacper Wilk, Maciej Krzywicki);

            SP Daleszyce – SP Mójcza 1-1 (gol: Wojciech Wójcik);

            SP Daleszyce – SP Szczecno 4-0 (gole: Kacper Wilk 2, Mikołaj Piotrowski, Maciej Krzywicki);

            SP Daleszyce – SP Słopiec 2-0 (gole: Antoni Krzywicki, Maciej Krzywicki);

            SP Daleszyce – SP Brzechów 0-0

            Zawodnicy reprezentujący naszą szkołę: Mikołaj Piotrowski, Kacper Wilk, Maciej Krzywicki, Antoni Krzywicki, Dario Szlufik, Franciszek Andura, Wojciech Wójcik, Antoni Dąbski, Jan Filipczak, Axel Kozub.

            opiekunem drużyny Cezary Ruszkowski.

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • Dzień Dziecka w klasach drugich
          • Dzień Dziecka w klasach drugich

          • 1-go czerwca 2023 r. uczniowie klas drugich obchodzili Dzień Dziecka.  Ten dzień dokładnie zaplanowali parę dni wcześniej. Nie mieli tradycyjnych zajęć lekcyjnych, lecz wesołe zabawy i gry sportowe oraz piesze wycieczki po okolicy Daleszyc.

            Pierwsze godziny spędzili na sali gimnastycznej grając w piłkę, rywalizując wesoło w różnorodnych konkurencjach. Ale potem z radością opuścili szkołę i wybrali się z wychowawcami i przedstawicielami rodziców na „drugie śniadanie” . Uczniowie klasy 2b spędzili trochę czasu w Bistro Zychowicz, gdzie ze smakiem zajadali smaczne hot-dogi i  pieczone  frytki.  W Bistro serdecznie przywitali gości właściciele, którzy obdarowali dzieci lizakami, czekoladowymi  batonami i wręczyli wszystkim pamiątkowe balony. Po udanym, smacznym posiłku czegoś dzieciom brakowało.  Lody z kawiarni Jodełka były najlepszym wyborem. Zasyceni słodkościami bezpiecznie wrócili do szkoły. W tym czasie uczniowie klas 2a i 2c zachwycali się pizzą w Bistro Dallas. Królowała pizza Margeritta. O tajnikach powstawania tej pizzy, cudownych dodatkach, dowiedzieli się od pracownika tegoż baru. Zazwyczaj wszyscy unikamy „ciężkiego jedzenia”, ale w tym dniu nikt nie myślał o zdrowym żywieniu. Liczyła się dobra zabawa, radość, humor i bezpieczeństwo.  Dlatego w wycieczce obecne były mamy naszych uczniów: pani Ewa Oszczepalska i Magda Toporek z klasy 2b, pani Magdalena Stąpór z klasy 2c i pani Magda Pietrowska z klasy 2a, którym serdecznie dziękujemy za wspólne spędzenie tego wyjątkowego dla dzieci dnia.

            Małgorzata Pietruch

            Elżbieta Fortuńska

            Agnieszka Maciejewska

            wychowawcy klas drugich

            ZSP w Daleszycach

        • Konkurs „Las mi drogi, las mi bliski”
          • Konkurs „Las mi drogi, las mi bliski”

          • 12 czerwca 2023 roku odbyła się XII Edycja Turnieju Wiedzy Przyrodniczo- Leśnej pod hasłem „Las mi drogi, las mi bliski” o Puchar Nadleśniczego Daleszyce dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego.

            Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, popularyzacja wiedzy przyrodniczo - leśnej oraz wzmacnianie świadomości ekologicznej młodego pokolenia. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru zaś w drugiej rozpoznawali gatunki zwierząt i roślin na podstawie fotografii oraz naturalnych rekwizytów.

            Pytania dotyczyły wiedzy na temat form ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem obiektów na kielecczyźnie, znajomości: podstawowych gatunków roślin, zwierząt i grzybów związanych z ekosystemem leśnym, podstawowych zagadnień z zakresu zasobów leśnych Polski, zależności ekosystemu leśnego, podstawowych zagadnień i terminologii łowieckiej i pracy leśnika oraz prowadzonej przez Lasy Państwowe trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.

            W konkursie mogły uczestniczyć trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne jednostki - szkoły podstawowe. Każda szkoła mogła być reprezentowana przez jeden zespół.

            Szkołę Podstawową im. płk. M. Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach reprezentowały uczennice z klasy VI C: Zuzanna Błaszczyk, Zuzanna Kaczmarczyk oraz Alicja Piórczyk. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod okiem nauczycieli: biologii – Beaty Banaszek oraz przyrody – Anny Guz.

            Miło nam poinformować, że w trudnych zmaganiach zespół naszej szkoły zajął III miejsce.

            Gratulacje!!!

            Opiekunowie             

            Beata Banaszek

            Anna Guz

            Nauczyciele ZSP w Daleszycach

        • Podaruj dzieciom uśmiech
          • Podaruj dzieciom uśmiech

          • "Podaruj dzieciom uśmiech". Przez ostatnie dwa miesiące wolontariusze SP Daleszyce pod okiem opiekunów z dużym zaangażowaniem pracowali nad tworzeniem biżuterii oraz wyrobów małej manufaktury czyli breloczków, podstawek, bransoletek, które z okazji Dnia Dziecka zostały wystawione na kiermaszu szkolnym. Za cały dochód z akcji w kwocie 400zł zostały przekazane artykuły higieniczne, które przekazano podopiecznym Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dobra Chata” w Kielcach. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji.

            Aneta Oszczepalska

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • „ABC – ekonomii” w klasie 2b
          • „ABC – ekonomii” w klasie 2b

          • Pieniądze towarzyszą każdemu z nas każdego dnia. Codziennie się nimi posługujemy, dlatego uczniowie klasy 2b systematycznie nabywają wiedzę, umiejętności i nawyki związane z poruszaniem się w świecie finansów.

            5 czerwca, już po raz drugi  w tym roku, spotkaliśmy się z panią Małgorzatą Cedro – Sitarz, pracownikiem banku,  która tym razem zapoznała uczniów z nazwami instytucji państwowych związanych z wytwarzaniem pieniędzy. Zapoznała dzieci z pojęciami: oszczędzanie, pożyczka, dług, rata. Umożliwiła klasyfikację środków płatniczych na dawne i współczesne. Dzieci rozpoznawały banknoty, monety i karty płatnicze. Wykonały również projekty własnej karty płatniczej. Jak zawsze na zakończenie spotkania była niespodzianka. Tym razem złote monety, ale w środku opakowania przepyszne, czekoladowe łakocie. A  dla zainteresowanych finansami pani Małgosia zostawiła książki o ekonomii, oczywiście to literatura dziecięca.

            Dziękujemy serdecznie za spotkanie i ciekawe przedstawienie „bogatego” tematu.

            Małgorzata Pietruch

            wychowawca klasy 2b

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

             

        • 11 czerwca – Gminny Dzień Dziecka
          • 11 czerwca – Gminny Dzień Dziecka

          • W niedzielne popołudnie świętowaliśmy Gminny Dzień Dziecka pod nazwą „ W krainie Dżungli”. Przepiękne pokazy, doskonała zabawa i smaczne jedzenie towarzyszyły wszystkim dzieciom obecnym na daleszyckim rynku.

            Uczniowie naszej szkoły też tam byli i zaprezentowali mieszkańcom gminy krótki, ale pełen radości program artystyczny. Dzieci klas drugich: 2a, 2b i 2c zaśpiewali dwie piosenki: Góry do góry oraz Bratnie Dusze. Najlepsi recytatorzy spośród tych klas przedstawili trzy wiersze: „Rozmowa z osłem” - wykonanie Eryk Wąś,  „Sowa”- Antonina Sitarz i „Przyjście wiosny” – Wiktoria Godek. Był też pokaz gimnastyczny Blanki Godek  i gra na saksofonie Zofii Wojciechowskiej. Wielkie brawa dla drugoklasistów za ich odwagę, spontaniczność i obycie ze sceną. Składamy również podziękowania Rodzicom za współpracę przy przygotowaniu dzieci do występu.

            Małgorzata Pietruch

            Elżbieta Fortuńska

            Agnieszka Maciejewska

            wychowawcy klas drugich

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

          • Poznaj Polskę

          • Serdecznie informujemy, że  Szkoła Podstawowa im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „ Poznaj Polskę”. Wsparciem w wysokości 4 959,00 zł w ramach w/w programu objęci zostali uczniowie klas drugich (2a, 2b i 2c).

            Dzięki wsparciu zrealizujemy zadanie mające na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii. Przyznane przez Ministra środki finansowe przeznaczymy  na dofinansowanie wycieczki szkolnej do Sandomierza, która odbędzie się już niebawem, bo  15 czerwca 2023 roku.

            Małgorzata Pietruch

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
          • Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

          • Dnia 2 czerwca 2023 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Jest on kontynuacją konkursów, które cyklicznie miały miejsce w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach. W konkursie wzięło udział 12 uczniów, wystąpiły 3 duety. Mogliśmy usłyszeć piosenki wykonywane w języku angielskim, niemieckim, czeskim, a nawet hiszpańskim. Dowiedzieliśmy się również ciekawych informacji dotyczących zainteresowań naszych uczestników oraz jak doszło do tego, że dziś śpiewają. W jury zasiadły panie: Anna Guz, Agnieszka Baran, Anna Chrapkiewicz oraz Joanna Pala. Po wysłuchaniu wszystkich piosenek, jury udało się na naradę, a wówczas czas umilił nam Jakub Baran z klasy 3c, śpiewając piosenkę „Best friend”. Następnie grupa dziewcząt z klasy 6c zachęciła do wspólnego zaśpiewania utworu reprezentującego Polskę na Eurowizji pt. „Solo”. Publiczność prosiła o bis. Po wspólnej zabawie nasz konferansjer, Aleksander Gawlik z klasy 8b, zaprosił na scenę wszystkie panie z jury, prosząc o ogłoszenie wyników.

            Zapadła następująca decyzja:

            1. miejsce: Robert Kostur, klasa 4b
            2. miejsce: Matylda Kuca, Maria Kozieł, klasa 4a
            3.  miejsce: Rafał Kostur, klasa 8a

            Wyróżnienie: Daniel Krzysiek, klasa 4a.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy występu.

            Katarzyna Szczepaniak

            Robert Puchała

            Ewa Stępień

            Magdalena Baćkowska

            Anna Bieniasz

            Patrycja Ungier

            Joanna Pala

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz film z konkursu.

            Zobacz więcej...

          • Gala Talentów w ZSP w Daleszycach

          •  

            Dzień 12 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Daleszycach był dniem wyjątkowo kolorowym dzięki odbywającej się tu Gali Talentów. Tą artystyczną i sentymentalną podróż uświetnili swoją obecnością honorowi goście w osobach: w imieniu Pana Dariusza Meresińskiego - Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce przybył sekretarz Urzędu Miasta i Gminy, pan Piotr Ferens, Pan Maciej Mądzik – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach, Pani Teresa Rzepecka i Barbara Satro – wicedyrektorki ZSP, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pan Norbert Wojciechowski, Prezes klubu karate Chikara pan Ernest Miszczyk, Sołtys Daleszyc pani Paulina Kotyniewicz oraz liczne grono rodziców i dziadków.

            Na scenie Gali Talentów pojawiali się młodzi artyści imponujący talentem wokalnym, aktorskim i tanecznym. Nie zabrakło też wirtuozów. Były też pokazy sportowe i akrobatyczne.

            Gala była doskonałą okazją do podsumowania wyników różnych konkursów: międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych.

            Po raz pierwszy na Gali Talentów zaprezentował się lokalny i utytułowany zespół „Kryształki” oraz zespół „Mażoretki”. Na uwagę zasługuje fakt, iż w tych formacjach występują w zdecydowanej większości uczniowie naszej szkoły.

            Gala była spektakularnym widowiskiem różnorodnych talentów, a pomysł i sposób ich prezentacji podkreślił dodatkowo artystyczną jakość pasji naszych uczniów i uwidocznił radość jaką dzieci z niej czerpią.

            Gratulujemy wszystkim laureatom i artystom, którzy zdobyli nasze serca odwagą i talentem.

            Do zobaczenia za rok!

            Joanna Ściegienny

            Małgorzata Pietruch

            Agnieszka Maciejewska

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 1 – 7 czerwca 2023 r.
          • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 1 – 7 czerwca 2023 r.

          • Tegoroczny XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom obchodzony był pod hasłem „Książka jest jak ogród”. Cele tej akcji: rozwijanie języka, poszerzanie wiedzy, budowanie więzi rodzinnych, a przede wszystkim promowanie pozytywnych wartości.

            Organizatorki spotkania Barbara Sójka, Małgorzata Pietruch i Agnieszka Maciejewska składają serdeczne podziękowania Dyrekcji szkoły, panu Tomaszowi Kosakiewiczowi za przyjęcie zaproszenia, Wychowawczyniom klas 1 -3 oraz wszystkim Uczniom za wszelką pomoc podczas realizacji tego zadania.

            Koordynatorki akcji:

            Barbara Sójka, Agnieszka Maciejewska, Małgorzata Pietruch

            Nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz i przeczytaj więcej...

             

        • Spotkania z „Czytającymi Mamami”
          • Spotkania z „Czytającymi Mamami”

          • 26 maja 2023 r. obchodziliśmy Dzień Mamy i z tej właśnie okazji wychowawczynie klas II zorganizowały w naszej szkole spotkania z „Czytającymi Mamami”. W tym dniu p. Klaudia Strząbała – mama Szymona przeczytała dzieciom z kl. II c dwie legendy ze zbioru „Opowieści pokoleń” – „Warszawska Syrenka” i „Bazyliszek”. Baśnie i legendy polskie w bardzo przystępny sposób przybliżają dzieciom elementy historii i kultury oraz różne zakątki Polski, a także przekazują im wiele cennych wartości. Uczniowie bardzo lubią piękne i mądre opowieści o znanych w naszym kraju legendarnych postaciach. Syrenka jest symbolem Warszawy. Z wdzięczności za zwróconą wolność obiecała rybakom, że zawsze będzie strzec ich oraz grodu. Legenda o Bazyliszku uczy nas odpowiedzialności za bliskich. Przyjaźń i rodzina to wartości, które cenniejsze są od wszelkich bogactw i stanowią skarb największy. 26 maja br. odbyło się również spotkanie klasy II b z p. Ewą Chabior. Mama Oli zapoznała dzieci ze „Sposobem na Elfa”, który opisał  w swojej książce autor Marcin Pałasz. Opowiada o przygodach Elfa – psa o wielkich uszach i równie wielkim sercu, który trafia ze schroniska do mieszkania pisarza i jego syna. Przedstawiając przyjaźń człowieka i psa, uczy szacunku i wrażliwości na los naszych czworonożnych przyjaciół. „Dwie niegrzeczne myszy” to bohaterki kolejnej książki, którą ze zbioru „Baśnie na dobranoc” przeczytała dzieciom z klasy II a p. Barbara Ozga – mama Gabrysi. Spotkanie to odbyło się 29 maja 2023 r. Myszki Wścibek i Gryzikruszka nie były aż tak bardzo nieznośne, ale trochę narozrabiały w pięknym domku dla lalek - Lucyndy i Janki. Potem starały się naprawić wszystkie szkody i stały się lepsze, a do tego Wścibek zapłacił za to, co popsuł, gdy znalazł pod dywanikiem pogiętą monetę. Koordynatorka programu „Czytające szkoły” Barbara Sójka serdecznie dziękuje Mamom uczniów z klas II za przyjęcie zaproszenia i Paniom Wychowawczyniom klas II -  p. Elżbiecie Fortuńskiej, p. Małgorzacie Pietruch i p. Agnieszce Maciejewskiej za zorganizowanie spotkań z „Czytającymi Mamami”.

            Barbara Sójka

            nauczyciel ZSP w Daleszycach 

        • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego ”Easy English”
          • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego ”Easy English”

          • W maju i czerwcu 2023r. w Szkole Podstawowej w Daleszycach odbył się Konkurs Języka Angielskiego zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego: Barbarę Sójkę (w klasach III i IV), Patrycję Cieślę (w klasach V), Ewę Stępień (w klasach VI), Magdalenę  Baćkowską (w klasie VII) oraz Annę Bieniasz (w klasach VIII). Wzięli w nim udział uczniowie klas III – VIII, którzy wykazali się świetną znajomością leksyki i gramatyki, umiejętnością reagowania w różnych sytuacjach komunikacyjnych oraz doskonałym zrozumieniem tekstu pisanego. A oto lista zwycięzców:

            Klasy III

            I miejsce – Zofia Mularczyk – kl. III c, II miejsceCezary Kobryn  – kl. III a, III miejsceJakub Baran – kl. III c (dzieci przygotowane przez p. Barbarę Sójkę oraz p. Annę Bieniasz)

            Klasy IV

            I miejsce – Nikodem Grudzień – kl. IV c, II miejsce – Sara Kalisz – kl. IV a, III miejsce – Anna Deląg – kl. IV c oraz Jan Filipczak – kl. IV a (uczniowie przygotowani przez p. Annę Bieniasz oraz p. Ewę  Stępień)

            Klasy V

            I miejsce – Krzysztof Tarłowski – kl. V b oraz Karol Mróz – kl. V b, II miejsce – Vanessa Pietrzyk – kl. V a oraz Błażej Zbróg – kl. V a, III miejsce – Sandra Rubak - kl. V b oraz Szymon Frąk – kl. V b (uczniowie przygotowani przez p. Patrycję Ungier oraz p. Magdalenę Baćkowską)

            Klasy VI

            I miejsce – Alicja Piórczyk – kl. VI c, II miejsce – Zuzanna Błaszczyk – kl. VI c, III miejsce – Michalina Tylkowska – kl. VI c (uczennice  przygotowane przez  p. Ewę Stępień oraz p. Magdalenę Baćkowską)

            Klasa VII a

            I miejsce – Bartłomiej Otawski, II miejsce – Piotr Stachurski, III miejsce - Maria Kłosowicz oraz Paweł Ozga (uczniowie przygotowani przez p. Ewę Stępień) 

            Klasy VIII

            I miejsce – Michalina Manecka – kl. VIII d, II miejsceKornelia Kozłowska – kl. VIII b oraz Filip Duda – kl. VIII d, III miejsceZuzanna Danek – kl. VIII d (uczniowie przygotowani przez p. Annę Bieniasz i p. Magdalenę Baćkowską).

            Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz udanych wakacji.

            Koordynator konkursu: Barbara Sójka

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • 160 obchody wybuchy Powstania Styczniowego
          • 160 obchody wybuchy Powstania Styczniowego

          • 20 maja 2023 roku  nasza szkoła brała udział w 160 rocznicy powstania styczniowego w ramach realizacji zadania „Droga do niepodległości – obchody 160. rocznicy wybuch Powstania Styczniowego” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro „Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

            Całe obchody rozpoczęły się na Placu Cedry, który swoją nazwę zawdzięcza powstańcowi zesłanemu na Sybir – Wawrzyńcowi Cedro. W całym przedstawieniu brało udział trzynaście grup rekonstrukcyjnych z Polski. Mogliśmy podziwiać piechotę powstańczą, jazdę konną, Kozaków, piechotę rosyjską, jak również zobaczyć, jak wyglądał obóz powstańców, ich kuchnia polowa czy szpital. Odegrana została bitwa, która miała miejsce pod Hutą Szczeceńską. Została ona stoczona 9 grudnia 1863 roku. Walka toczyła się między oddziałem powstańczym dowodzonym przez Karola Kalitę (Rębajło), a oddziałami rosyjskimi. Starcie zakończyło się zwycięstwem powstańców.

            Rozstrzygnięto konkursy na najciekawszy strój – przebranie z epoki – tutaj z naszej szkoły został wyróżniony jeden uczeń – Piotr Stachurski oraz literacki – esej poświęcony miejscom, postaciom i motywom związanym z Powstaniem Styczniowym – wy tym przypadku wszystkie miejsca należały do naszych uczniów –

            1 miejsce zdobyła Maria Zychowicz,

            2 miejsce – Amelia Kozłowska, 

            3 miejsce – Adrianna Mochocka.  

            Agnieszka Michalecka

            nauczyciel ZSP w Daleszycach