• Historia biblioteki szkolnej

• Biblioteka szkolna istnieje tak długo jak sama szkoła. Jest nierozerwalnie związana z działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły. Przez wiele lat biblioteka zajmowała jedno pomieszczenie obok świetlicy w starym budynku szkolnym. Ze względu na ciasnotę lokalową, czytelnicy nie mieli dostępu do półek. Wypożyczanie odbywało się przez okienko na świetlicy (dawno temu) następnie okienko w drzwiach (trochę później). Nie było również możliwości urządzenia jakiejkolwiek czytelni.

W styczniu 2006 biblioteka powiększyła się o dodatkową salę. Dzięki temu zostało stworzone Szkolne Centrum Informacyjne i Multimedialne (SCIM). Została również przeprowadzona reorganizacja zbiorów bibliotecznych.

W związku z powiększeniem biblioteki o czytelnię multimedialną, część zbiorów zmieniła swe miejsce. Zbiory zostały tak uporządkowane, aby ułatwić czytelnikom korzystanie z nich. Wydzielone zostały nowe działy. Powiększenie lokalu biblioteki pomogło rozwiązać problem ciasnych przejść między regałami. Czytelnicy z zadowoleniem przyjęli wolny dostęp do półek oraz możliwość skorzystania z czytelni.

W 2017 roku w związku z reformą oświaty i połączeniem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w ramach jednego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego biblioteka szkolna objęła swoim zasięgiem również uczniów Gimnazjum. Biblioteka powiększyła się o pomieszczenie w budynku Gimnazjum oraz zbiór książek dedykowanych starszym uczniom. Uczniowie mogli korzystać z księgozbioru w obydwu budynkach. Dyżury bibliotekarza odbywały się naprzemiennie w obydwu budynkach.

W czerwcu 2019 roku w związku z przeniesieniem całej Szkoły Podstawowej do nowego budynku po byłym, nieistniejącym już Gimnazjum, również biblioteka przeniosła całość księgozbioru.

Obecnie biblioteka zajmuje jedno pomieszczenie w którym znajdują się regały ze zbiorami oraz odbywa się wypożyczanie książek.

Do dyspozycji uczniów zorganizowane zostały dodatkowe miejsca do czytania w postaci foteli i krzeseł ukrytych w przytulnych zakątkach między regałami bibliotecznymi. Dzieci i młodzież z przyjemnością spędzają czas w zaciszu biblioteki, zatopione w lekturze ulubionych książek.

mgr Jolanta Rusak