• Szkoła Pozytywnych Myśli

• W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła uczestniczy
          w projekcie Szkoła Pozytywnych Myśli.
          Moduł: TRUDNE EMOCJE

Budowanie poczucia własnej wartości:

JAK FUNKCJONOWAĆ W DOBIE EPIDEMII ?????

PREZENTACJE ZWIĄZANE Z KORONOWIRUSEM:

Bajka o kwarantannie i wirusie

O tym jak dzieci mogą walczyć z COVID-19

Wirus Covid-19 prezentacja dla dzieci

Covid-19 kapsula czasu

PODSUMOWANIE PROJEKTU:

Trudne emocje - prezentacja dla rodzicow

Trudne emocje - prezentacja dla uczniow

Działania skierowane do nauczycieli i innych  pracowników placówki

Zapoznanie kadry pedagogicznej z założeniami i celem projektu SPM  i realizowanego przez szkołę modułu: Trudne emotikony.

Szkolenie nauczycieli w dniu 04.03.2020 r. pt. „Szkoła Pozytywnych myśli. Projekt działań w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Moduł „Trudne emotikony”, podczas którego przekazano wiedzę zdobytą na warsztatach   prowadzonych przez Ścdn w Kielcach - A. Baran

Efekty

Usystematyzowanie wiadomości na temat rodzajów i symptomów emocji,ich znaczenia w życiu każdego człowieka  oraz sposobów radzenia
          sobie z nimi. Uświadomienie roli dorosłych we wspieraniu dzieci w  rozpoznawaniu i przeżywaniu  emocji.

Działania skierowane do uczniów

Przygotowanie prezentacji dla uczniów i za pośrednictwem wychowawców , w ramach zdalnych godzin wychowawczych , zapoznanie uczniów z tematyką emocji.

Godziny wychowawcze poświęcone radzeniu sobie z emocjami w czasie pandemii.

Zamieszczenie na stronie internetowej szkoły danych kontaktowych do osób i instytucji oferujących wsparcie w sytuacjach trudnych  związanych z pandemią korona wirusa oraz prezentacji dla uczniów „Co zrobić, by dzień był lepszy?”

Monitorowanie stanu emocjonalnego uczniów przez nauczycieli, wychowawców, , dyrekcję, pedagoga.

Podejmowanie działań stosownie do potrzeb (wymiana informacji pomiędzy nauczycielami w celu  dostosowywania wymagań dziecku , organizowanie pomocy koleżeńskiej, informowanie osób zainteresowanych o możliwościach otrzymania wsparcia, organizowanie wsparcia poprzez rozmowę z rodzicem czy z uczniem, kierowanie osoby do instytucji pomocowej, itp.)

Efekty

Uczniowie mają większą świadomość swoich przeżyć. Wiedzą że mają prawo przeżywać różne emocje, potrafią je rozpoznać i dowiadują się w jaki sposób sobie z nimi radzić by nie krzywdzić siebie i  innych.

TEMATYKA GODZIN WYCHOWAWCZYCH:
          ● Radzimy sobie w kwarantannie domowej, jesteśmy osobno ale razem.
          ● Jak radzę sobie ze swoimi emocjami?
          ● Szkoła Pozytywnych Myśli w dobie koronawirusa oraz zdalnego nauczania.
          ● Jak wydobywa się emocje?

Działania skierowane do rodziców

• Przekazanie rodzicom za pośrednictwem e-dziennika informacji na temat  prowadzenia rozmów z dziećmi o zagrożeniach związanych z  pandemią i sposobach radzenia sobie z trudnymi emocjami w tym czasie.
          • Zamieszczenie na stronie internetowej szkoły danych kontaktowych do osób i instytucji oferujących wsparcie w sytuacjach trudnych związanych z pandemią korona wirusa
          • Podejmowanie działań stosownie do potrzeb (wymiana informacji pomiędzy rodzicami i nauczycielami w celu właściwego wsparcia ucznia, informowanie osób zainteresowanych o możliwościach otrzymania pomocy, organizowanie wsparcia poprzez rozmowę z rodzicem czy z uczniem, kierowanie osoby do instytucji pomocowej)
          • Przygotowanie prezentacji dla rodziców i za pośrednictwem wychowawców zapoznanie ich z tematyką emocji.

Efekty:

Rodzic ma wiedzę na temat tego jaką rolę odgrywa we wspieraniu dziecka w rozpoznawaniu i przeżywaniu emocji, wie jak pomóc dziecku w trudnym momencie.

NAJWAŻNIEJSZY PRZEKAZ TYCH DZIAŁAŃ:

Usystematyzowanie wiadomości na temat rodzajów i symptomów emocji, ich znaczenia w życiu każdego człowieka oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Uświadomienie roli dorosłych we wspieraniu dzieci w rozpoznawaniu i przeżywaniu  emocji.

Koordynatorzy programu w placówce:

Agnieszka Baran i Agnieszka Janaszek