• Chopin żyje w Daleszycach

• „Gimnazjaliści z Daleszyc w hołdzie Chopinowi” - byłam koordynatorem projektu "Chopin żyje w Daleszycach".

Mój projekt okolicznościowego plakatu

Moje nagrania - uczennica naszego gimnazjum - Klara - laureatka licznych konkursów ogólmopolskich i międzynarodowych:

Artykuł do "Głosu Daleszyc"

Rok Chopinowski 2010 to czas refleksji nad życiem i muzyczną twórczością Fryderyka Chopina, wybitnego polskiego kompozytora. Ale to też czas aktywnego działania, również dla uczniów gimnazjum, którego patron Ojciec Święty Jan Paweł II, wielki miłośnik muzyki klasycznej, tak powiedział: „Kultura jest dopełnieniem wiary. Naród nie może istnieć bez kultury.”

Nasze szkolne obchody dwusetnej rocznicy Fryderyka Chopina rozpoczęły się już właściwie w październiku. Uczennica klasy 1a, Klara Kraj, biorąca udział w Wojewódzkim Konkursie Pianistycznym „Chopinowskie Inspiracje” w Kielcach zajęła I miejsce. W lutym, na prestiżowym Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Antoninie zdobyła wyróżnienie, znajdując się wysoko w skali punktowej, tuż za nagrodzonymi młodymi pianistami z Japonii, Wietnamu i Łotwy. Ten sukces otworzył nieoficjalnie nasze szkolne obchody Roku Chopinowskiego, włączając liczną grupę uczniów w działania, których celem było nie tylko sięganie w głąb historii, w ramach studium nad biografią kompozytora, ale wsłuchiwanie się w jego inspirującą, przepełnioną polskim klimatem, muzykę.

Zorganizowany przez nas konkurs wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina wzbudził duże zainteresowanie gimnazjalistów, którzy z ogromnym zapałem sięgali po zalecane materiały źródłowe, książkowe i te bardziej dostępne – internetowe. Z uwagą szukali ciekawych interpretacji utworów muzycznych, również tych zamieszczonych na szkolnej stronie internetowej. I wtedy okazało się, że „prawdziwa, wartościowa muzyka nie jest zarezerwowana jedynie dla wąskiego grona słuchaczy”; chopinowskie mazurki, walce, preludia i polonezy spodobały się naszym uczniom, a niektórzy z nich wyraźnie odczuli, jak zmienia ona ich wrażliwość na to co piękne. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością biografii kompozytora; rozpoznawanie ze słuchu jego kompozycji okazało się nieco trudniejsze, budziło jednak znacznie większe emocje. Laureatami konkursu zostali: Klara Kraj i Dawid Powałek – I miejsce ex aequo, Ewa Łygońska – II miejsce, Konrad Śnioch – III miejsce.

„Chopinowskie inspiracje w plastyce” to tytuł konkursu, którego głównym zadaniem było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej wybrany utwór Fryderyka Chopina (format i technika dowolne). Miesiąc po jego ogłoszeniu, jury złożone z trzech nauczycieli i dwóch przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, podziwiając bogatą wyobraźnię autorów, wskazało prace nagrodzone i wyróżnione. Laureaci tego konkursu to: I miejsce: Klara Kraj, II miejsce: Bartek Pacierz, III miejsce ex aequo: Aneta Piróg i Dawid Powałek. Prace wyróżnione: Milena Miszczyk, Zuzia Powałkiewicz, Natalia Gregulska i Marcin Bęben.

Ekspozycja prac uczniów miała miejsce, między innymi, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Daleszycach, a ich komputerowa prezentacja umieszczona na stronach naszych projektów eTwinning cieszy się nadal dużym zainteresowaniem uczniów

i nauczycieli ośmiu szkół partnerskich w Europie. Prace nagrodzone stały się tez ważnym elementem naszej polskiej ekspozycji „Show me your heart and soul”, zorganizowanej w ramach projektu Comenius w Turcji. Praca Klary, upamiętniająca Rok Chopinowski trafi do rąk pani Profesor Barbary Hesse – Bukowskiej, wybitnej warszawskiej pianistki, laureatki drugiego Konkursu Chopinowskiego, która już po raz drugi zaprosiła naszą uczennicę do udziału w buskim festiwalu „Lato z Chopinem”. Warto też dodać, że muzyka tego polskiego kompozytora rozbrzmiewa na licznych prezentacjach, umieszczonych na szkolnej stronie internetowej.

Najważniejszym wydarzeniem, niejako wieńczącym obchody dwusetnej rocznicy urodzin Chopina w naszej szkole w roku szkolnym 2009/2010, był majowy koncert (19 maja), dedykowany mamom naszych gimnazjalistów, a prowadzony przez samego Artura Jaronia, wybitnego pianistę, dyrektora PSM im. L. Różyckiego oraz dyrektora buskiego Festiwalu im. Krystyny Jamróz. Zagrali zaproszeni goście: Maciej Jaroń – skrzypek, tegoroczny absolwent kieleckiej szkoły muzycznej, laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, któremu akompaniował Pan Dyrektor Jaroń; Janek Bieniasz, dziesięcioletni pianista, uczeń Szkoły Podstawowej w Daleszycach i PSM w Kielcach, nagradzany na konkursach wojewódzkich i międzynarodowych oraz uczniowie naszego gimnazjum i szkoły muzycznej: Klara Kraj (fortepian) i Aleksander Witka (akordeon). Pan Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II, Jan Cedro wyraził ogromną radość ze współpracy nawiązanej z PSM im. L. Różyckiego, dziękując za wspaniały koncert, który w sposób istotny wpisuje się w historię naszej szkoły.

Dopełnieniem tegorocznego szkolnego programu „Chopin 2010” był piękny montaż muzyczno-literacki „Chopin – obywatel Polski i świata”, przygotowany przez Panią Alicję Prędota, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach, a zaprezentowany na szkolnej scenie przez uczniów naszego gimnazjum oraz Janka Bieniasza, podczas godzin wychowawczych w dniu 25 maja.

Rok Chopinowski trwa nadal. Już teraz zapraszamy gimnazjalistów na wycieczkę do Warszawy szlakiem Chopina – to jedna z ofert na nasze październikowe Dni Turystyki oraz do udziału w listopadowym konkursie na najciekawszą prezentację w programie PowerPoint na temat naszego wybitnego kompozytora (rocznica śmierci Chopina).

W imieniu Dyrekcji Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach, uczniów i nauczycieli pragniemy jeszcze raz wyrazić ogromną wdzięczność za inspirację i udział w koncercie Panu Arturowi Jaroniowi, Dyrektorowi PSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Dziękujemy również Pani Alicji Prędota, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej za miłą i owocną współpracę.